szukaj:

Modlitwa do Błogosławionego Jana Pawła II

Menu
W małej ojczyźnie
W dużej ojczyźnie
W Europie
Listy do przyjaciół
o sobie
woda

Prawica RP w PT
Radni V kadencji
inne
forum
strona główna
katalog stron
kontakt
Inne
działy artykułów
subskrypcja
informacje o nowych wersjach na twój mail!
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 1
Artykuły > W dużej Ojczyźnie > Grupa Robocza KK (część III)

Grupa Robocza Komisji Krajowej to przykład politycznej mądrości. Także Ofiara, patetycznie rzecz biorąc, na Ołtarzu Ojczyzny. Tylko przywódcy, politycy przez duże „P”, na co dzień mają świadomość bezinteresownej służby. Chcę wierzyć, że fakt nieudokumentowania GR do tej pory podyktowany jest owszem polityczną asekuracją np. p. Jerzego Kropiwnickiego, jednak nie z powodów osobistych politycznych ambicji a strategicznych politycznych celów. Taką służbę wykonała GR. Dziękuję p., Ryszardowi Wyczachowskiemu za podstawowy gruntowny, pierwszy merytoryczny głos pokazujący Grupę Roboczą KK. Do tej pory nie spotkałem żadnego dokumentu w Internecie – nie licząc swoich i innych zaczepień przy okazji pisana o latach osiemdziesiątych XX w.

Grupa Robocza – nazwa politycznego pomysłu na konsekwentną próbę niedopuszczenia do zmonopolizowania politycznego życia opozycji antykomunistycznej przez KKW wzięła się z rozmowy. Zarzekam się po raz kolejny, że to nie ja jestem tym, który powinien dokumentować GR. Tak, więc, powtórzę za swoją pisaniną. Jedni w ogóle nie byli internowani, inni zaraz wyszli, byli tacy, którzy siedzieli długo, bo np. 1984 roku. Były wiezienia np. sprawa R. Wyczachowskiego i „Solidarność Wojenna” Jeszcze w 1988 roku przygotowywano się do internowania ludzi.

Tak więc. Nie pamiętam dokładnej daty 1984 roku. Z więzienia wychodzą: Jerzy Kropiwnicki, Andrzej Słowik, Grzegorz Palka. Ku totalnemu zaskoczeniu bezpieki Grzegorz Palka nie jedzie do domu do Łodzi, tylko do Gdańska do Lecha Wałęsy. Spotyka się z Lechem Wałęsą. Z rozmowy panów wynika, że LW ma już na nuty rozpisane kierownictwo opozycji i dla niego i kolegów nie ma już pracy. Oczywiście mowa KKW. Grzegorz Palka wyjaśnia szefowi Solidarności, że jest posłańcem swego szefa Andrzeja Słowika i że, LW powinien spotkać się z AS. Panowie rozeszli się z ustnym zaleceniem, aby koledzy z Łodzi powołali taką tam Grupę Roboczą, która zatroszczy się o wdowy, sieroty, składki członkowskie. LW obiecał, że spotka się z AS. Do spotkania nigdy nie doszło. Bramkarze z KKW dopilnowali, aby LW nie spotkał się z liderami GR. Tu wspomnę, że Andrzej Słowik swoim strajkiem głodowym w więzieniu uzyskał status więźnia politycznego. To przełom w komunizmie. Chrześcijańskie Związki Zawodowe z Francji zapraszają więźnia politycznego do siebie i taki jest początek budowania rzeczywistej poważnej alternatywy na solidarnościowe (...) i późniejszy eurokołchoz.

W oczekiwaniu na kwerendę, świadectwa uczestników i z tego wynikające rzeczowe opracowania wspomnę. Do GR zaciągnął mnie Zbigniew Mroziński. Uczestniczyłem pewnie we wszystkich posiedzeniach GR w Łodzi na przestrzeni 1986 - 1987. Posiedzenia odbywały się w domu państwa Palków na ul. Rozbrat. Dyktat politycznej rozwagi pełnił Jerzy Kropiwnicki. Po bardzo bolesnym odejściu od nas śp. Grzegorza Palki 1996 to JK ma pierwszeństwo do zabrania głosu w sprawie GR. Licząc na kolejne po RW głosy osób wskazanych przez RW poinformuję.

Grupa Robocza jak wiele pewnie set – na przestrzeni historii naszego narodu – inicjatyw wykonała ważny etap i przekazała - pałeczkę polskiego biegu do wolności.

Jeśli chodzi o mnie. W 1985 roku wylądowałem w energetyce i (1987?) we władzach Zarządu Miasta Piotrkowa NSZZ „S”. Zaangażowałem się w wiele inicjatyw tamtego czasu w tym w Solidarność i Duszpasterstwo Zawodowe Energetyków – jako człowiek GR - pewnej myśli, idei przewodniej uosabianej przed juntą wojskową poprzez opozycję do KOR, wcześniej do: Klubu Krzywego Koła, Komandosów, późniejszego ROAD tego, co ostatnio roztrwonił PIS.

witold k

16 czerwca 2009

Grupa Robocza Komisji Krajowej NSZZ "S"
komentarz[0] |

ˆ 2002-2017 Witold Kowalczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.021 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch